Budapest, 2020. június 3.

Számos stressz eredetű és más civilizációs ártalmakból fakadó betegség, így többek között akár a rák gyógyításában is alkalmazható kiegészítő terápiás módszerként az a japán eredetű relaxációs technika, amely csak 2019 nyarán jutott el Magyarországra képesítést nemzetközileg elismert képesítést szerzett szakemberek által. A japán eredetű erdőfürdőzést a nemzetközi gyakorlatban mostanra széles körben alkalmazzák.

Bach Éva Magyarországon az elsők között szerzett erdőfürdő vezetői képesítést a nemzetközi Forest Therapy Institute-nál (FTI), a 2020. június 6-án elindult csoport pedig az első hazánkban indított hathetes erdőterápiás folyamat.

Az eredetileg rák betegségben érintetteknek szánt csoportot végül minden résztvevő számára ingyenesen tette elérhetővé a szervező, aki maga is gyógyulást és egy teljesebb életet keresve találkozott a módszerrel.

„Saját korábbi érintettségem miatt is szívügyemnek tekintem, hogy az érintettek számára elérhetővé váljon az erdőterápia. Az általam vezetett erdőfürdő alkalmakra a stressz eredetű krónikus megbetegedéssel élők és a rosszindulatú daganatos betegségben érintettek jelentős kedvezménnyel jelentkezhetnek. Ezzel az ingyenesen hozzáférhető erdőterápiás folyamattal pedig hagyományt szeretnék teremteni: szándékomban áll mostantól minden évben csoportot indítani IBS, SIBO, Crohn- és rákbetegek számára.” – nyilatkozta Bach Éva, a csoport elindítója.

Mozgalom születik?

Az erdőfürdőzés módszertana, bár bizonyos szempontból egyidős az emberiséggel, forradalmian újnak tekinthető a civilizációs ártalmak (stressz eredetű szív és érrendszeri megbetegedések, kiégés, szorongás, depresszió, hormonális problémák) kiegészítő terápiás kezelésében. Hazánkban csak mostanában vonult be a köztudatba, jelenleg elsősorban a természetjárók, természetvédők és önismerettel foglalkozók érdeklődésére tart számot, ám az érdeklődés a gyógyulást keresők körében is rohamosan növekszik.

A minőségi, valóban a tudományosan megalapozott módszertan szerint vezetett erdőfürdőzés meghonosítása érdekében Bach Éva együttműködést kezdeményezett az ország másik három, különböző nemzetközi intézeteknél képesítést szerzett erdőfürdő vezetőjével.

„Hiszek benne, hogy ez a holisztikus szemléletű életminőség javító technika egy olyan mozgalommá nőheti ki magát, mint a 20. század eleji természetjáró mozgalmak vagy a jóga és a selfness. Meggyőződésem, hogy emberek életminőségének javulása nem pusztán az hazdasági növekedésben és egészségmegőrzésben, gyógyításban rejlik, hanem hosszú távon kizárólag úgy érhető el, hogy a bolygón velünk együtt élő társaink életét is jobbá tesszük, beleértve ebbe a természetvilágot is.”

Az együttműködés célja a minőségbiztosítás és a hiteles kommunikáció mellett az erdőfürdőzés népszerűsítése és annak tudatosítása, hogy az ember a természet elidegeníthetetlen része, és mind az ember, mind az emberen túli természetvilág számára nélkülözhetetlen, hogy őrizzük és építsük ezt a kapcsolatot.

Ennek érdekében Bach Éva szeretné szorosabbra fűzni az együttműködést más, hasonló területen működő szervezetekkel, szolgáltatókkal, 2021-re pedig a Forest Therapy Institute-tal közösen egy, a Közép—Kelet európai régióban élők számára kedvezményesen elérhető erdőfürdő vezető és erdőterapeuta képzés indítását is tervezik.

***

Bővebb információ:
Bach Éva, erdőfürdő vezető, alternatív mozgásterapeuta
Telefon: +36 (20) 920-3364
E-mail: eva.bach@atisztaforras.hu
atisztaforras.hu

Kiegészítő információ

Mit jelent erdőfürdőzni?

Az erdőfürdőzés egy, a nemzetközi gyakorlatban már széles körben alkalmazott vezetett relaxációs technika. A mindfullness technikákhoz hasonló elemeket is hordozó erdőfürdő séták során valójában tényleges vízben való fürdőzés ritkán történik; az azonos jelentéssel bíró japán shinrin yoku (ejtsd: sinrin joku) megnevezés az erdő atmoszférájában való megmerítkezésre utal.

Az eredetileg a városi, rohanó életmód, a digitalizáció és az elszigetelődés okozta testi és mentális problémák ellensúlyozására használt wellness technika a ‘80-as években jelent meg japánban, és az elmúlt 40 évben jelentős tudományos kutatási bázis épült köré Ennek köszönhető, hogy ma már terápiás céllal is alkalmazható.

Az erdőfürdő gyógyító és rehabilitációs célú alkalmazása az erdőterápia, amelynek módszertanát és hatásait elismert nemzetközi pszichológus és egészségügyi szakemberek dolgozták ki, és jelenleg is kutatják és oktatják folyamatosan.

Hogyan zajlik egy erdőfürdőzés?

Az erdőfürdő nem egy hagyományos értelemben vett túra vagy kirándulás: célja sokkal inkább az „itt”, nem pedig az „ott”, tehát maga a pillanatnyi tapasztlás, nem pedig távoli célhoz való megérkezés. Ez a mai teljesítmény-orientált világban már önmagában véve szokatlan attitűd.

Ráadásul az erdőfürdő során nem zajlik idegenvezetés, növényazonosítás vagy ökoszisztémáról való oktatás, az erdőfürdő vezetője pedig nem egy mindentudó szaktekintély, hanem egy kísérő, aki segíti a résztvevőket az elcsendesedésben és a kapcsolatteremtésben.

Az erdőfürdőnek, ha van célja, akkor az a más élőlényekhez, a természethez való kapcsolódás. Ezt a kapcsolódást a vezető úgynevezett „meghívásokkal” segíti, amelyek azután a résztvevő és az erdő együttműködése által teremtik meg a megérkezés élményét.

Szeretnéd kipróbálni ingyen?

Ha kíváncsi vagy, milyen egy vezetett erdőfürdőélmény, letöltheted az ingyenes érzékek felébresztése meditációs hanganyagot.

litesrv._domainkey.mlsend.com v=spf1 a mx include:_spf.mlsend.com ?all