Magyarországon ma meglehetősen nagy a zavar a fejekben, hogy tulajdonképpen ki mit is csinál az egészségügyben. Asszisztensek, védőnők, szülésznők, segédápolók és ápolók garmadája kíséri az orvosokat, de gyakran azt sem tudjuk, hogy akivel szemben állunk, az éppen melyik, azt meg aztán pláne nem, hogy mit csinál! És akkor még az önkéntesekről, hospice-osokról és más egészségügyi szakdolgozókról nem is beszéltem!
Korábban volt egy elképzelése a hétköznapi embernek (is), hogy az egyes szakmák milyen szintű egészségügyi végzettséget, szakképesítést takarnak, és a személyzet egyes tagjai milyen funkciót töltenek be, ám az egészségügyi szakképesítésekre vonatkozó jogszabályi környezet viszonylag gyakori változásai miatt kialakulhatott valamiféle képzavar. Nem tudjuk, ki a diplomás, és ki az okleveles (OKJ) egészségügyi szakdolgozó, nem tudjuk, mit végezhet, mivel fordulhatunk hozzá, és nem tudjuk azt sem, hogy a döntései, tanácsai, utasításai mennyiben relevánsak vagy hitelesek a beteg számára.
Ennek oka nem csupán a képzési rendszer változásaiban keresendő, hanem az egészségfinanszírozásban is, amely nagyon gyakran arra kényszeríti az egészségügyi intézményeket, hogy szakdolgozóikat multifunkciós szuperalkalmazottakká tegye, akik az egyik végzettséggel a másik szakterület feladatait is kénytelen ellátni. Szemléletes példája az a fővárosi nőgyógyászati osztály, ahol a szülésznők látják el a küretes, a méhnyakrákos meg az abortuszos betegeket is, a reggelit pedig a segédápolók, a diétás nővér vagy a konyhai kisegítőszemélyzet helyett a takarítónő szolgálja fel. A szülésznők így az újszülöttek világra segítése helyett vagy mellett a nemzőképtelenné váló vagy a gyermekvállalást adott pillanatban elkerülni kívánó nők műtéti előkészítését végzik, vagy épp ágyneműt cserélnek alattuk, és alkalomadtán lázat is csillapítanak. Félreértés ne essék, ez is nagyon szép és nemes feladat, de lássuk be: nem ezt tanulták, és nem biztos, hogy ezért választották a hivatásukat! És igen, megesik, hogy nem kedvesek…
Egyszer megkérdeztem őket, hogy ez miért van így? Naiv kérdés volt, amelyre a végtelenül logikus válasz – rövid gondolkodási idő után nyilván magam is rájöhettem volna – a következőképpen hangzott: „Azért, hogy ne kelljen két embert megfizetni! Egy szülésznő képes ellátni az ápolói feladatokat, de egy ápoló nem biztos, hogy le tud vezetni egy szülést. Ezért itt csak mi vagyunk, az egyetlen ápoló a főnővér”. (Megjegyzem, ugyanitt infúzióállvány helyett ruhafogast hurcibálva „szaladgáltak” a mosdóba a műtéti előkészítés miatt intenzív hashajtókúra alatt álló betegek.)
Nagy a baj az egészségügyben… És az sem segít sokat a kedves betegen, hogy a fehér egyenruhában nagyjából minden szakdolgozó ugyanúgy néz ki, nincsenek rangjelzések, tányérsapkák meg ilyesmik, mint más egyenruhás szerveknél. A fehér köpenyből – hacsak nem lóg rajta a fonendoszkóp is – nem tudhatjuk, miféle egészségügyi szakdolgozót tisztelhetünk: a kettő az egyben takarítónénit, aki egyben az ételt is osztja, vagy egy rezidens orvost, esetleg egy eltévedt okleveles fizioterápiás szakasszisztenst, okleveles ápolót, gipszmestert, gyógytornászt vagy diétás nővért?
Annak érdekében, hogy legalább a fejekben egy iciri-picirit nagyobb legyen a rend, készítettem egy összefoglaló táblázatot, hogy a kórházban végső soron ki mit csinál és milyen végzettséggel. Így legalább miután megkérdeztük az adott segítő személy funkcióját, el tudjuk dönteni, hogy miben tud nekünk segíteni.
Huh, remélem tényleg sikerült mindent összeszednem, mert simán lehet, hogy itt-ott tévesek voltak az információim, és ha van ilyen, akkor szívesen veszem az építő jellegű hozzászólásokat kommentben vagy akár privát üzenetben is. Forrásként az OKJ-s képzések esetében a melyiktanfolyam.hu és melyiksuli.hu egészségügyi területtel foglalkozó oldalait használtam fel, ahol amúgy a képző intézmények listái és az induló tanfolyamok is elérhetők. A felsőfokú képzések esetében a felvi.hu volt a tájékoztató „partnerem”, no meg nyilván belenéztem az Országos Képzési Jegyzékbe (OKJ) is.
***
Ezt a cikket a melyiktanfolyam.hu oldal támogatta. Köszönjük neki!
Szeretnéd kipróbálni ingyen?
Ha kíváncsi vagy, milyen egy vezetett erdőfürdőélmény, letöltheted az ingyenes érzékek felébresztése meditációs hanganyagot.
Erdőfürdőről és az „Erdőről szól” élménybemutatóról beszélgettünk
A Manna FM Kanapé című műsorában beszélgettünk Putz Attilával az erdőfürdőzésről és Az erdőfürdő eszköztára könyvhöz...
Stresszmenedzsmentről írtam az Etceterán
Óriási hiábavalóság a stressz ellen küzdeni - ezzel a címmel indítottam a legutóbbi cikkemben, ami az Etcetera...
A Magyar Erdőfürdő és Erdőterápia Társaságról írt a HVG
A HVG oldalain is megjelenhetett nemrégiben egy beszélgetés velem az erdőfürdőről, erdőterápiáról, amelynek ezúttal a...