Lassan közeledik a szeptember, és a hetedikes lányokat érintő HPV-oltás körüli sajtódömping és reklámkampányok szezonja. Véleményükett hallatják orvos szakemberek, méhnyakrákérintettek, civil szervezetek és önjelölt megmondók (ebből én most az érintett, civil és önjelölt megmondó leszek). Összeszedtem gyorsan, mit is kell tudnunk, mielőtt az oltással kapcsolatban döntést hoznánk kiskamasz lányunk feje felett vagy vele kéz a kézben.
Először is szeretném leszögezni, hogy a forgalomba hozható és klinikai vizsgálatok során már alaposan letesztelt védőoltások a tapasztalatok szerint egyelőre szinte tökéletesen ártalmatlannak tűnnek – nem mondom, hogy nincsen mellékhatásuk, nyilván vannak rövid távú tünetek az oltóanyag beadását követően, de ismert hosszú távú egészségkárosító hatása nem ismert (pláne, hogy még csak rövid távon ismerjük a hatásait, hiszen az oltóanyag igen fiatal).
De valóban életet menthet-e egy ilyen oltás?
Megvéd-e a méhnyakrák ellen a HPV-oltás?
Amikor méhnyakrák elleni védőoltásnak nevezzük a HPV-oltást az egy picit csúsztatás, hiszen az oltóanyag csupán a HPV-vírus néhány gyakori törzse elleni immunreakciót támogatja az oltóanyaggal. Valóban igaz, hogy a méhnyakrákos megbetegedések döntő többségénél kimutathatóan jelen van a HPV-vírus, illetve az okozza a sejtek genetikai elváltozását, de méhnyakrákból létezik egy elenyésző számban előforduló HPV-negatív fajta is. Ez ellen a védőoltás nem véd meg, és azokkal a kevésbé gyakori HPV-törzsekkel szemben sem jelent védelmet, amelyekre a védőoltások hatása nem terjed ki. A Silgard nevű védoltás hatása összesen négy HPV-törzs ellen jelent védelmet, amely törzseket a 6, 11, 16 és 18 számokkal jelölnek. Ezek közül az Európában leggyakoribb HPV-fertőzések közül kettő, amelyik magas kockázatú: a 16-os és a 18-as, amelyek ellen a Cervarix szintén védelmet jelent.
Létezik továbbá egy 9 komponensű oltás is, amely immár Magyarországon is elérhető, és további 5, a méhnyakrák szempontjából magas kockázatú HPV-vírustörzzsel szemben is védelmet jelent (31, 33, 45, 52 és 58), de nem tudom, hogy ez is elérhető-e már a lányok számára térítésmentesen.
Fontos továbbá arról is ejteni pár szót, hogy ez egy annyira fiatal vakcina, hogy a gyártó sem tudja még, hogy életre szóló védelmet jelent-e majd leányaink számára – a betegtájékoztató szerint ennek kiderítése még további kutatást igényel.
Feltétlenül szükség van-e HPV-oltásra?
Amikor valaki azt állítja, hogy nem, mert a HPV-t a férfiak terjesztik szexuális úton, és inkább őket kellene beoltatni, vagy használjunk óvszert, akkor tévúton jár, mert a HPV más hírhedt nemi betegségekkel szemben nem a testnedvekkel, hanem a bőrfelületek érintkezésével is képes terjedni. Értelemszerűen az érintés és az uszodavíz éppúgy kockázati tényezőt jelenthetnek, noha tényleg nem volna rossz ötlet a fiúkat is oltani.
Arra a kérdésre azonban, hogy feltétlenül szükség van-e a védőoltás beadatására a méhnyakrák megelőzéséhez, az én válaszom egyértelműen nem – ezért is nem szerepel a kötelező oltások listáján. Nagyon jó dolog, hogy egy jelentős kockázati tényezővel nagyjából egyszer s mindenkorra leszámolhatunk, de nem nélkülözhetetlen, mert nem minden HPV-fertőzésből lesz szükségszerűen méhnyakrák. Ezt leginkább az a tény mutatja meg, hogy a szexuálisan aktív nők 80%-a életében legalább egyszer átesik HPV-fertőzésen, mégsem lesz mind a 80% méhnyakrákos. A vírusfertőzés önmagában véve nem halálos dolog. Az egészséges immunrendszer egyaránt képes a HPV-fertőzés leküzdésére, nem is beszélve arról, hogy életünk minden pillanatában rákosok vagyunk mindannyian, hiszen ráksejtek folyamatosan képződnek a szervezetünkben, és az immunrendszer sokat bír: képes felismerni és elpusztítani a mutáns sejteket egészen addig, amíg… Meddig is? No, ez az, amit még nem tudunk!
Mit tehetünk megelőzésként, ha nem kérünk oltást?
A legtöbben, amikor a méhnyakrák megelőzéséről beszélnek, elfelejtik megemlíteni, hogy a daganatos megbetegedések megelőzésében nem csupán védőoltások jelenthetnek segítséget. Ahhoz, hogy a rák kialakulásának lehetőségét minimalizáljuk, életünk szinte minden területén érdemes figyelmet szentelnünk egyfajta egészséges egyensúlynak.
Ezt támasztja alá többek között a dr. Balaicza Erika Biológiai belgyógyász főorvos írása a www.rakellen.hu oldalon 2014-ben:
„Az alábbi táblázatban szereplő eljárások nem csak a daganatképződés megakadályozásában, hanem a citosztatikus és sugárterápiás kezelések mellékhatásainak csökkentésében, illetve az általános állapot és az életkilátások jelentős fokú javításában is szerepet játszanak. Tekintve, hogy a daganat keletkezése multifaktoriális (soktényezős), a gyógyításnak is sokoldalúnak kell lennie, és az egész embert – nem csak a beteg szervet – kell megcéloznia.”
(Forrás: Dr. Balaicza Erika Biológiai belgyógyász főorvos (Biológiai daganatkezelés, homeopátia, neurálterápia, böjtkúra, életmód-tanácsadás, fitoterápia) Daganatkezelés)
Szeretnéd kipróbálni ingyen?
Ha kíváncsi vagy, milyen egy vezetett erdőfürdőélmény, letöltheted az ingyenes érzékek felébresztése meditációs hanganyagot.
Az elhízás és a meddőség ellen is megvédhet ez az isteni mentes leves
Tudtad, hogy nagyon gyakran a civilizációs ártalmak következtében kialakult hormonális okok állnak az olyan,...
Az Ön hormonrendszere egyensúlyban van?
Szerző: Sári Róza életmódtanácsadó és terapeuta, egészségügyi szakoktató, a Konnektív Felnőttképző Kft....
10 dolog, amitől fiatalok és egészségesek maradnak a holland nők
Immár második éve élek fél lábbal Hollandiában, de még mindig újra és újra meglepődök, amikor belibegek a heti rendes...