Nem tudtam nem észrevenni a Nők Lapja egyik újságírójának cikkét az egyhetes Facebook-mentes életről, és ezután több hasonló témájú bejegyzést arról a jelenségről, amelyet ma már összefoglaló néven „természethiány-betegség” néven is emlegetnek a tudósok. De valójában mit is jelent ez?
A természethiány-betegség valójában nem is egy betegséget takar, hanem azoknak a betegségeknek az összefoglaló neve, amelyek a természettől elszakadt városi életmód következményei. Nem azonosak a civilizációs megbetegedésekkel, de az átfedés és az ok-okozati viszony meglehetősen szembetűnő a kettő között.
Civilizációs vagy természethiány-betegségünk van?
A civilizációs ártalmakról beszélve elsőként az elhízásra, a mozgásszegény és stresszes életmód okozta testi megbetegedésekre (pl. szív- és érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség) szoktunk gondolni, noha ide sorolhatók véleményem szerint a légszennyezettség, a hormonszennyezettség, a táplálékunkban és az ivóvízben megtalálható vegyszerek okozta megbetegedések is, amelyek között elsőként említeném a meddőséget és a hormonális problémákat, de ide tartozik véleményem szerint az érzékenybél-szindróma és számos más, eddig szokatlan emésztőrendszeri tömegbetegség (pl. ételintolerancia). Első ránézésre ezek mindegyike testi megbetegedés, noha több esetben megfigyelhető, hogy mentális okok is állnak a tünetek hátterében, amelyek megoldását követően a páciens gyakran jobban lesz.
Ezzel szemben a természethiány-betegségeket leggyakrabban gyermekek esetében emlegetjük, köztük is elsőként a figyelemzavart és a hiperaktivitást, de ide sorolhatók a városi életmódból faladó mentális zavarok is – például a kiégés, a depresszió, az elszigetelődés, és egyes szorongásos problémák is. (Van is egy, a kiégés és a szorongás témájáról szóló nagyon jó kis cikk szintén a Nők Lapja hasábjairól – olvasáshoz kattide.)
A gyógyulás szempontjából azonban nem sok értelme van ezek között különbséget tenni, hiszen a természetben töltött idő és az ehhez kapcsolódó életmódváltás valamennyire megoldást jelenthet, feltéve, hogy időben felismerjük a változtatás szükségességét.
Mire jó a digitális detox?
A digitális detox tulajdonképpen a böjtnek egy olyan új formája, amely során nem valamilyen ételeket vonunk meg magunktól, hanem a digitális eszközöket. Miközben naphosszat a telefon és a számítógép között járatjuk a szemünket, hogy azután a tv-vel zárjuk ezt a csodálatos, lélek- és szellemromboló sort, eszünkbe sem jut, hogy micsoda megterhelésnek tesszük ki a testünket és az elménket.
Az alapvetően a természet sebességén, a szavannák hullámzó füve és rezdülő levelű fái között kialakult emberi lény szeme ma nézelődés helyett egy pontra fixálódik, ahol folyamatosan zajlanak az események, ingerek tömkelege terheli a folyamatos szelekcióra és információfeldolgozásra kényszerülő elmét. (Ezt és a slow parenting témát járja körül szintén a Nők Lapja itt.)
A digitálisdetox-kúra ebből szakít ki bennünket, ezáltal egészen megdöbbentő módon csökkenti a stresszt, a kiégést, a túlterheltség érzését, feltölt és kikapcsol, és egyszer csak azzal szembesülünk, hogy kitárul számunkra egy rég elfeledett, csodálatos és élő világ.
Mit csináljunk digitális detox idején?
A válasz egyszerű: bármit, ami analóg. Az első és legfontosabb lépés, hogy egy előre meghatározott időre szabaduljunk meg a digitális zajtól az életünkben! Lehet úgy, hogy csak a Facebook-fiókunkat inaktiváljuk egy hétre, vagy a telefonhasználatot korlátozzuk, de a legjobb, ha egyszerűen visszavonulunk a természetbe legalább egy napra, és gondoskodunk arról, hogy semmiféle digitális eszköz ne legyen a közelünkben. A hirtelen felszabadult időben pedig beszélgethetünk, papírra nyomtatott könyvet olvashatunk, játszhatunk, sétálhatunk, wellnesselhetünk, vagy egyszerűen figyelhetjük és számolgathatjuk, hogy hányszor jut eszünkbe a telefon után nyúlni – előre szólok: az eredmény kétségbeejtő lesz!
Szóval bármit megtehetünk, amihez nem kell kütyü. Ugyanakkor azt is érdemes elmondani, hogy a hétköznapi, túldigitalizált életünkből való kiszakadás élményét leginkább a természetben töltött idővel tehetjük teljessé, különösen, ha ezt az időt a szeretteinkkel osztjuk meg.
A hétköznapi életünkbe viszonylag könnyen beilleszthetők az olyan extra rövid digitálisdetox-programok, mint egy közösségi jógaóra vagy a meditáció. Kicsit hosszabb, ám a digitalizálatlanság és a természethiány kezelése szempontjából még tartalmasabb lehet a túrázás és az erdőfürdő (amiről egyébként a Nők Lapja hasábjain szintén jelent meg néhány hete egy cikk, amelyben szakemberként én magam is megszólalok – kattide az olvasáshoz!). Az utóbbi – mármint az erdőfürdő, vagy japán nevén shinrin yoku – egyébként meglehetősen pozitív tudományos kutatási eredményekkel büszkélkedhet a stressz, a kiégés, a szorongás, a depresszió és a stressz okozta civilizációs megbetegedések esetében.
Szóval digitális detoxra fel! Meg amúgy Nők Lapjára is – csak megsúgom, hogy van belőle analóg változat ;P
Szeretnéd kipróbálni ingyen?
Ha kíváncsi vagy, milyen egy vezetett erdőfürdőélmény, letöltheted az ingyenes érzékek felébresztése meditációs hanganyagot.
Erdőfürdőről és az „Erdőről szól” élménybemutatóról beszélgettünk
A Manna FM Kanapé című műsorában beszélgettünk Putz Attilával az erdőfürdőzésről és Az erdőfürdő eszköztára könyvhöz...
A Magyar Erdőfürdő és Erdőterápia Társaságról írt a HVG
A HVG oldalain is megjelenhetett nemrégiben egy beszélgetés velem az erdőfürdőről, erdőterápiáról, amelynek ezúttal a...
Erdőfürdő alapélmény tanfolyam indul szeptembertől
2022 őszén először indítunk hazánkban egy olyan hathetes programot, ahol amellett, hogy megtapasztalhatod a rendszeres...