Én akartam bizony írni a Gerson-terápiából ismeretes kávés beöntésről a böjti cikkek kapcsán, no meg ígértem azt is, hogy feldolgozom a saját böjti tapasztalataimat, és beszámolok arról is, hogy kinek nem ajánlott a böjt, ki másnak meg nagyon, és ezt egészen mostanáig nem tettem meg. Mivel végtelenül nagy szemtelenség volna a részemről, ha nem szolgálnék sem tartalommal, sem némi magyarázattal linkségemre, ezúton is kérek elnézést mindazoktól, akik várták, és most – még bőven húsvét előtt –  pótolom, amit lehet és érdemes.

Először is akármit tudjon az a bizonyos kávés beöntés, nem sikerült értelmeznem a hétköznapi emberek számára írt és fordított, és a Gerson oldalán, no meg a szkolárgúgülön is elérhetővé tett ismertetőjét annak ellenére sem, hogy éppen egészségügyi modulvizsgára készülök, és tartok orvost is kéznél egypárat, de az ő megkérdezésüket már eleve feladtam, hiszen minek is? Úgysem érti senki más!

A még egyébként legközérthetőbb magyarázatot ebben a témában a Napidokin találtam meg, de annyira gáz volt a leírás, hogy nem is tudom, megtiszteljem-e azzal a szerzőt, hogy amolyan ködpiszkálósan erőteljes szarkasztikus él nélkül közzéteszem. Így szólt ugyanis:

„Anélkül, hogy az emésztőrendszerbe jutna, a kávét az ereken keresztül beszívja a bélfal, és közvetlenül a májba kerül. A koffein hatására a máj és az epecsatornák kitágulnak, elengedik a toxikus epetartalmat. A beöntött folyadék belső izommozgást indít el, és ezzel együtt a „szemét” eltávozik a szervezetből. A kávé palmitátja stimulálja és megnöveli a májban a glutathione-S-transferase (GST) enzim termelődését, amely eltávolítja a vérkeringésből a szabadgyököket és a rákos sejteket, s elősegíti a máj méregtelenítését. A beöntés hatására a májban lecsökken a „szemét” mennyisége, ennek eredményeként ismét lehetővé válik, hogy még több mérget tudjon kiválasztani.” (Forrás: Napidoktor – 2015.03.23-án fenálló állapota a cikknek)

A fenti leírás apró kritikái:

  1. Anélkül, hogy az emésztőrendszerbe jutna? Hát a bél az meg micsoda, ha nem emésztőrendszer? Nyilván arra gondolt az író, hogy anélkül, hogy megemésztődne… De attól még odajut, hiszen beleöntjük – ez volna lényeg, nem?
  2. A bélfal semmit nem szív be az ereken keresztül, legfeljebb a bélfalon keresztül kerülnek be a dolgok a vérbe, majd valóban, onnan a májba juthat, ám – mivel a beöntés csak a végbelet és a vastagbél utolsó szakaszát érinti – igen kevéssé valószínű, hogy a kávé számottevő mennyiségben jutna a vérbe, sokkal inkább csak a béltartalmat hígítja fel – magyarán pillanatok alatt kikakilunk majd egy halom vizet.
  3. A máj és az epecsatornák kitágulása súlyos betegség.
  4. Apró fogalmi zavar okozta tévedés: az epében található toxikus tartalmakról inkább csak súlyos mérgezés esetén beszélünk.
  5. Jól hangzik a glutathione-S-transferase enzim mint kifejezés, csak éppen szerintem még az orvosok sem mind tudják, hogy mit jelent, nemhogy a szerencsétlen olvasók. Csúnya fogás ilyeneket beleírni egy laikusoknak szánt tájékoztatóba, és tulajdonképpen teljesen fölösleges, épp csak amolyan hangzatos és komoly, de senkinek nem jelent semmit.
  6. Ha már a vérben rákos sejtek vannak, akkor ott már óriási a baj, előrehaladott rosszindulatú daganatos megbetegedésről beszélünk, amelyben éppen áttétképzés zajlik. Ezért kérem, hogy senki se érezze úgy, hogy ezen múlik a rákmegelőzés!
  7. És végül: márpedig az én májamban nincsen szemét, és legrosszabb esetben is csak akkor lesz, ha megeszem azt, aki ezt írta!

Persze ez mind nevezhető irreleváns véleménynek meg szőrszálhasogatásnak, hiszen én nem vagyok orvos, de még akkor is biztosan és nyugodt szívvel ki merem jelenteni: előítéleteim vannak mindenféle bélmosással szemben függetlenül attól, hogy kávéval vagy vízzel végzik-e, és egészen bizonyosan nem szeretnék senkit sem arra bíztatni, hogy vegye igénybe. Számomra ez egy természetellenes dolog, és nem sikerül integrálni a természetgyógyászattal kapcsolatos szemléletembe. Ezért végül úgy döntöttem, jobb hallgatni róla – épp csak megemlítem, hogy van ilyen, és használják a tisztítókúrák részeként, de nem értek egyet vele, ahogyan semmilyen más beöntéssel sem, csak úgy, hobbiból. Megvan annak a maga helye és oka (pl. hasi műtöttek előkészítése illetve a bélflóra „újratelepítésénél” használható esetleg a kolon hidroterápia), máskülönben meg hagyjuk szépen békén a bélflóránkat, van annak amúgy is baja elég!

Vezeklésül fenti ítélkezésemért a kolbásztöltéstől független bélmosással felett felfedem a listát, hogy vajon milyen egészségi állapotban nem ajánlott a böjt, és milyen esetekben bizonyítottan áldásos a hatása.

Tilos böjtbe kezdeni az alábbi betegségek fennállásakor:

  • diabétesz
  • terhesség és szoptatás ideje alatt
  • tartós szteroidkezelésre szoruló betegségekben
  • TBC
  • pajzsmirigy-túlműködés
  • a böjt lelki hatásai miatt egyes súlyos pszichiátriai kórkép esetén is ellenjavallt
  • veseelégtelenség
  • vérképzési problémák esetén

Orvosi egyeztetés alapján alkalmazható a böjtkúra

  • köszvényeseknél,
  • kamaszkorban és időseknél csak az 1-2 napos böjt javasolt,
  • legyengült szervezetű betegeknél csak indokolt esetben lehet böjtölni (pl. lázas betegnek sok folyadékra, de kevés szilárd, az emésztőrendszert megterhelő táplálékra van szüksége).

És hogy mikor alkalmazható leglátványosabb sikerrel egy böjtkúra?

  • Erős mérgezések esetén (pl. PCB-mérgezés esetében készült kutatás eredményiről itt).
  • Nyilvánvalóan böjtölünk gyomorrontás, vírusos és bakteriális eredetű emésztőrendszeri megbetegedések esetén.
  • A krónikus fájdalom tüneteinek csökkentésében: Az agy hangulatunkért felelős hormonjainak ellátottsága egy intenzív böjtkúra alatt megemelkedik. A böjtölés okozta idegrendszeri és hormonális aktivitás afféle sejtszintű stresszreakciót okoz, s ezek olyan tényezők, amelyek hozzájárulnak a böjt alatti emelkedett hangulat kialakulásához. A böjt ezért hasznos kiegészítő eszköze lehet a krónikus fájdalomtól szenvedő betegek számára (további kutatás a témában).
  • Egy japán tanulmány szerint olyan, egyébként gyakran pszichoszomatikus megbetegedésben szenvedők esetében, mint az érzékenybél-szindróma, az idegi alapú gyengeség, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az enyhe magas vérnyomás, a koplalással járó ketonos állapot ideiglenes stresszt idéz elő az egész szervezetben, amelyet követően erőteljes öngyógyító folyamatok aktiválódnak, amelyek az egyensúlyi állapot felé vezetnek (a kutatás részletei).

S hogy mi lett az én saját böjtömmel? Hát… hogy is mondjam… ööö… megette a fene. Ja, nem is! Tulajdonképpen én ettem meg. Ugye nem utáltok érte nagyon? Remélem, nektek idén nagyon jól sikerült!

Szeretnéd kipróbálni ingyen?

Ha kíváncsi vagy, milyen egy vezetett erdőfürdőélmény, letöltheted az ingyenes érzékek felébresztése meditációs hanganyagot.

litesrv._domainkey.mlsend.com v=spf1 a mx include:_spf.mlsend.com ?all