Sokat írtam és beszéltem már az erdőfürdőzés egészségügyi előnyeiről, de valójában még sohasem beszéltem arról, hogy mit is jelent egészségesnek lenni, ezért hasznosnak találtam most megírni ezt a rövid összafoglalót.
Tehát mit is jelent egészségesnek lenni? Talán azt, hogy a testünk hibátlanul működik? Vagy azt, hogy nem diagnosztizálható rajtunk semmilyen betegség? Te ismersz olyan embert, akinek a teste-lelke jól működik, de valahogy mégsem mondanád rá, hogy egészséges, mert pl.kihasználják a munkahelyén?
Tegnap egy kapcsolódó témában írtam itt egy blogbejegyzést: Arról, hogy vajon praktizálhat-e egy segítő foglalkozású úgy, hogy valójában neki magának is problémái vannak. Ezt követően került a látóterembe egy nagyszerű cikk a rezilienciáról, amelyet mindenképpen szeretnék valamennyi A Tiszta Forrás olvasó figyelmébe ajánlani, mert szép, tartalmas… fantasztikus írás!
Ám visszatérve arra, hogy mi is az egészség, és hogy jön ide a reziliencia, mindenekelőtt szeretném felhívni a figyelmet a WHO, azaz az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organisation) állásfoglalására az egészség fogalmáról. A WHO definíciója szerint az egészség több, mint a megnyilvánuló betegség hiánya. Az egészség a teljes testi, mentális és szociális jólét állapota. Ez a definíció máris sokkal jobban hangzik, mintha azt mondanánk, hogy egészséges az, akit nem kezelnek semmivel se testben, se lélekben. Közelebbről megnézve azonban ez a definíció egy statikus állapotra utal: kizárólag egy adott pillanatban értelmezhető. Ha a következő pillanatban majdnem elüt egy busz, máris túl magas lesz a pulzusom és a vérnyomásom. Adódik a kérdés: egészséges-e a magas vérnyomás és a teljes jólét állapotában vagyok-e olyankor, amikor megijedek? A WHO definíciója szerint ilyenkor nem vagyok egészséges. Ugyanakkor stresszhelyzetben, amikor az ember megijed, veszélyben az élete, ez az egészséges reakciója. Ezután jobbára megnyugszunk, minden visszatér a normális állapotába, és ez is teljesen egészséges reakció (eustressznek hívjuk). Ha nem tér vissza, az már nem egészséges – ebből lesz a poszt-traumás stressz. De ezt most hagyjuk…
Tehát a WHO definíciója nem veszi figyelembe a környezet állandó változását és azt, hogy ehhez a szervezetnek alkalmazkodnia szükséges. A szervezet egyébként folyamatosa törekszik a saját belső működési egyensúlyának fenntartására, ezért bármi is történjék kívül, az egészsége felé tart. A reziliencia tulajdonképpen jelzi, hogy erre milyen mértékben képes valaki.
A fentiek miatt tehát én jobbnak látom az egészséget annak holisztikus definíciója szerint szemlélni: az egészség az egyén teljes testi, mentális, szociális, spirituális és környezeti jólét*-ének állapota, amely a környezetével dinamikus egyensúlyban van. Tehát maga az alkalmazkodás, a reziliencia az egészség legfontosabb feltétele.
*A környezeti jólét nem azt jelenti, hogy megvan mindene, hanem azt, hogy a környezete nem egészségkárosító hatású. Pl. az ivóvíz és a levegő tiszta, nem károsítja sugárzás, zajszennyezés stb.
Szeretnéd kipróbálni ingyen?
Ha kíváncsi vagy, milyen egy vezetett erdőfürdőélmény, letöltheted az ingyenes érzékek felébresztése meditációs hanganyagot.
Erdőfürdőről és az „Erdőről szól” élménybemutatóról beszélgettünk
A Manna FM Kanapé című műsorában beszélgettünk Putz Attilával az erdőfürdőzésről és Az erdőfürdő eszköztára könyvhöz...
Stresszmenedzsmentről írtam az Etceterán
Óriási hiábavalóság a stressz ellen küzdeni - ezzel a címmel indítottam a legutóbbi cikkemben, ami az Etcetera...
A Magyar Erdőfürdő és Erdőterápia Társaságról írt a HVG
A HVG oldalain is megjelenhetett nemrégiben egy beszélgetés velem az erdőfürdőről, erdőterápiáról, amelynek ezúttal a...