Tudtad-e, hogy néhány hétköznapi apróság is nagyban hozzájárulhat a Föld nememberi lakóinak az életminőség-javulásához? Nem, ezúttal életminőség alatt nem az anyagiakat értem, hanem egy annál sokkal átfogóbb dolgot…

A közgazdászok a világban viszonylag hamar rájöttek, hogy bizony a jólét nem mérhető kizárólag pénzben. Szükséges figyelembe venni az emberek életminőségének más tényezőit is, úgymint a testi-lelki egészséget, az emberi kapcsolatokat és a környezetet.

Az életminőség szempontjából nézve a természeti környezetünk védelme már rövid és közép távon is elengedhetetlen: ha a zaj, a levegő, a talaj vagy a víz megbetegítenek bennünket, vagy csak simán kellemetlenséget okoznak nap nap után, előbb vagy utóbb megbetegszünk vagy kellemetlenül érezzük magunkat az életkörülményeink miatt. Ha azonban az ember világán túli természet, az élővilág jó állapotban és elérhető közelségben van, élvezhetjük annak pozitív testi és lelki hatásait, amelyek ma már tudományosan is alátámasztottak.

De vajon mit tehetünk mi magunk a hétköznapi életünkben azért, hogy megóvjuk a természetet? Igen, már szelektíven gyűjtjük a hulladékot, és nem vásárolunk nyakra-főre nejlonzacskót sem. Ha tehetjük, nem járunk autóval, hanem tömegközlekedünk és kerékpározunk, és meglehet, hogy még arra is marad kapacitásunk, hogy bevásárláskor a lebomló csomagolású vagy csomagolatlan termékeket részesítjük előnyben.

Bízom benne, hogy azért lehet még nekem is néhány új ötletem…

1. Vásárolj 100% pamut arctisztítókorongot!

A legtöbb „fenszi” arctisztítókorong tartalmaz poliészterszálakat is, és mivel szeretjük a minőséget meg a cuki virágmintát benne, mi bizony megvesszük ezeket a szépeket. Még az is lehet, hogy napi több milliárd ilyen korong kerül a Földön a kukákba, és ez szerintem igen jelentős mennyiségű műanyag hulladék.

Ha azonban alaposan körülnézel a szupermarketek polcain, és elolvasod egyik-másik, meglehetősen olcsó termék összetételét, rá fogsz jönni, hogy a legolcsóbb korongok között akár olyanokat is találsz, amelyek anyaga 100% pamut. Tehát ezekkel nem csupán a környezetet, de még a pénztárcádat is megkímélheted!

Még jobb megoldás, ha készítesz vagy vásárolsz saját, mosható textilkorongokat. Én egy ideje textil arctisztító korongokat használok, amelyeket még egy vegán piac alkalmával vettem, és az a tapasztalatom, hogy sokkal kevésbé kényelmesek, kellemesek, mint eldobható társaik, de nekem megéri az áldozatot.

2. Legyen nálad evőeszköz és kávésbögre

Belegondoltál már abba, hogy mennyi műanyag szennyezést jelent az egyszer használatos evőeszközök és műanyag tányérok használata? A kiszállított ételek és elviteles italok csomagolóanyagairól nem is beszélve. Képzeld csak el, mit jelentett ebből a szempontból a Covid 19 járvány miatti kijáráskorlátozások ideje alatt a készétel-házhozszállítás forgalmának megnövekedése!

Ha nem szeretnéd megvárni a készülő kormányrendeletet az egyszer használatos csomagolóanyagok használatának korlátozásáról, hanem még az előtt szeretnél hozzájárulni a hulladékterhelés csökkentéséhez, érdemes lehet megfontolnod, hogy helyet találj a táskádban egy állandó elviteles kávésbögrének és egy szállítható evőeszközkészletnek.

Evőeszközökből egészen fantasztikus, dizájnos és praktikusan csomagolt, kompakt kis készleteket találsz bármelyik nagyobb szupermarketben, de ma már akár a benzinkutaknál vagy a kínai diszkontban is. A saját elviteles kávésbögre pedig egyes helyeken akár 10% kedvezményt is jelenthet a kávé árából, szóval mindenképpen megéri beszerezned és magaddal hordanod egy ilyet. A személyes kedvencem ezek közül még csak nem is műanyag, hanem egy olyan környezetbarát elviteles kávéspohár, amely a kávébab héjából készül, és még csak el sem kell mosnod, hanem simán beviheted az arra kijelölt kávézókba, és becserélheted: a következő kávédat egy ugyanolyan, ám tiszta bögrében kapod majd meg.

3. Tölts időt a természetben!

Amit ismerünk, ami közel áll hozzánk, arra általában vigyázunk. Az idegen dolgok iránt közönyösek vagyunk.

Van, akinek azért nehéz figyelmet, időt és energiát áldoznia a környezettudatosabb lehetőségek felkutatására és használatára, mert a természetvilágot idegennek, tőle elkülönülőnek és függetlennek érzi. A természettől elidegenedett, városi ember hajlamos elfelejtkezni arról, hogy egyetlen pohár vizet és egyetlen lélegzetvételnyi levegőt sem vehet magához anélkül, hogy azért a természetvilágban valakinek meg ne kellene dolgoznia. Nem is beszélve arról, hogy a gyümölcsök és a levelek kivételével minden egyes falat étel egyszersmind egy élet elvételét is jelenti.

Ha szeretnéd igazán magadénak érezni a környezetvédelmi szempontokat és a Föld minden lakóját, megkönnyítheti ezt, ha több időt töltesz a természettel, a természetben, jobban megismered az élővilágot, annak működését. Akár hiszed, akár nem, lehetséges a szíved legmélyéből megszeretni egy bokrot, és igazán megérteni egy fát.

Amikor igazán kapcsolatot teremtesz az emberen túli világgal, és ráébredsz, hogy mindaz, ami ott van, éppen úgy érez és él, mint te magad, ha rájössz, mennyi minden mást is jelenthet számodra, nem pusztán ételt vagy szórakozást, már nem tudsz többé hanyagul bánni a más élőlényekkel, és gondolsz majd rájuk a hétköznapi életedben.

Ez ilyen egyszerű: menj közel, ismerd meg, érezd vele jól magad, és emlékezz rá, amikor hazatértél!

 

Szeretnéd kipróbálni ingyen?

Ha kíváncsi vagy, milyen egy vezetett erdőfürdőélmény, letöltheted az ingyenes érzékek felébresztése meditációs hanganyagot.

litesrv._domainkey.mlsend.com v=spf1 a mx include:_spf.mlsend.com ?all